Home

Himni i Flamurit teksti

Himni i Flamurit Alternativer Titel Rreth Flamurit të Përbashkuar (Vereint unter der Flagge) Titel auf Deutsch Hymne an die Flagge Land Albanien Republik Kosova (1991-1999) Verwendungszeitraum ab 1912 Text Aleksandër Stavre Drenova: Melodie Ciprian Porumbescu: Notenblatt GIF: Audiodateie Himni i Flamurit i plote (Reth Flamurit te perbashkuar) Hymn to the Flag complete-Albanian National Anthem lyrics (Around our flag we stand united Writer: Rreth flamurit të përbashkuar. Me një dëshir' e një qëllim, Të gjith' atij duke iu betuar. Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ai largohet. Që është lindur tradhëtor, Kush është burrë nuk friksohet, Po vdes, po vdes si një Dëshmor

Himni i Flamurit - Wikipedi

 1. Himni i Flamurit (sometimes known as Rreth flamurit të përbashkuar and Betimi mbi flamur) is the national anthem of Albania. Its music was adapted from an original composition by the Romanian composer Ciprian Porumbescu, for the song Pe-al nostru steag e scris Unire (or E scris pe tricolor Unire). The words were written by the Albanian poet Asdreni (Aleksandër Stavre Drenova), and.
 2. Hymni I Flamurit. O Flamur gjak, o flamur shkabë, O vënd e vatr' o nën' e babë, Lagur me lot, djegur me flagë, Flamur i kuq, flamur i zi. Fortesë shkëmbi tmerr tirani, S'të trëmp Romani, as Venecjani, As Sërp Dushani, as Turk Sulltani, Flamur i math për Vegjëli
 3. From Simple English Wikipedia, the free encyclopedia Himni i Flamurit (in English: 'Hymn to the Flag') is the national anthem of Albania. The words were written by the Albanian poet Asdreni (Aleksandër Stavre Drenova)
 4. Gjatë hulumtimeve të materialeve dokumentare rreth lëndës në fjalë, në librin The Guinnes Book of Music [3], është shkruar si më poshtë: Himni I Flamurit është pranuar si himn kombëtar i Shqipërisë në vitin 1912 Fjalët e himnit janë shkruar nga Asdreni Teksti i himnit është kompozuar nga Asdren
 5. Hymni I Flamurit Kombetar. Porsi fleta e Ejllit t' Zotit. Po rrehë Flamuri i Shqypnis, E thrret t' bijt e Kastrijotit. Me mbledhë tok nder çetë t' ushtris. Bini, Toskë, ju, bini Gegë! Si dy rrfé, qi shkojn tue djegë! A ngadhnyesë a t' gjith deshmorë! Trima, mbrendë
 6. Teksti. O Flamur gjak, o flamur shkabë, O vënt e vatr' o nën' e babë, Lagur me lot, djegur me flagë, Flamur i kuq, flamur i zi. Fortesë shkëmbi, tmerr tirani, S'të trëmp Romani, as Venecjani, As Sërb Dushani, as Turk Sulltani, Flamur i math për Vegjëli Flamur që lint Shën Kostandinin

Himni i Flamurit-Albanian National Anthem English lyrics

National - Albania: Himni I Flamurit (Hymn To Lyric

çpune ka paragrafi Himni i Flamurit#Teskti rumun me Himnin e flamurit dhe me Wikipedia ne Shqip? --Eagle al 13 Shtator 2007 21:27 (UTC) Besoj se teksti rumun duhet hequr, si dhe paragrafi ne gjuhe te tjera, edhe pse ekzistojne InterWiki per te lidhur Wikit ne Gjuhe te tjera. PËR - heqjes se paragrafit. --Eagle al 31 Tetor 2007 12:30 (UTC Himni i Evropës i njohur ndryshe edhe si Himni i Gëzimit ose Ode Gëzimit (Titulli origjinal Gjermanisht: An die Freude) është himni i Këshillit të Evropës dhe Bashkimit Evropian, e ku që të dyja i referohen asaj si Himni i Evropës. Që nga viti 1972, Himni Evropian është një pjesë nga preludi i Odës së Gëzimit të Friedrich Schillerit si dhe të simfonisë së 9-të të. Në këtë rast do t'I marrim në shqyrtim tekstet e tri hymneve : Hymni I Flamurit me autor Asdrenin, Hymni I Flamurit Kombëtar I Gjergj Fishtës dhe Hymni I Flamurit shkruar nga Fan. Noli. Teksti i hymnit i hartuar nga Asdreni është më I thjeshtë, më praktik, më solemnë e më përmbledhës

Gezuar 28-29 Nentor

Fan Noli - Hymni I Flamuri

Albanian National Anthem - Himni i Flamurit. Rreth flamurit të përbashkuar. Me një dëshir' e një qëllim, Të gjith' atij duke iu betuar. Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ai largohet. Që është lindur tradhëtar, Kush është burrë nuk frikësohet, Po vdes, po vdes si një dëshmor! Në dorë armët do t'i mbajmë, Të mbrojmë atdheun në çdo kënd, Të drejtat tona. Hymni i Flamurit or Himni i Flamurit, sometimes known as Rreth flamurit të përbashkuar and Betimi mbi flamur (The pledge to the flag), is the national anthem of Albania.The lyrics were written by the Albanian poet of Aruman ethnicity Aleksander Stavre Drenova and are close to the original Romanian lyrics which Andrei Bârseanu wrote for Porumbescu's piece Teksti dhe videoklipi i kenges Himni I Flamurit nga Kastriot Tusha. Vizitoni portalin TeksteShqip per me shume tekste dhe klipe shqiptare Himni i Flamurit (en. 'Hymn to the Flag') is the national anthem of the Republic of Albania. Adopted in 1912, the lyrics were written by Aleksandër Stavre Drenova and the music was composed by Ciprian Porumbescu. The melody is derived from the Romanian patriotic song Pe-al nostru steag e scris unire. The title of the song was originally known as Betimi mbi Flamur ('The Pledge on the Flag. Kemi kohë që po e kërkojmë tekstin e këngës Himni I Flamurit kënduar nga Morfina. Do ja u dinim shumë për faleminderit në rast se mundeni të na ndihmoni ne dhe të gjithë ata që janë në kërkim të këtij teksti. Ky tekst është kërkuar 0 herë gjatë kësaj jave

Himni i Flamurit - Simple English Wikipedia, the free

Gjergj Fishta - Hymni I Flamurit Kombeta

 1. Übersetzung des Liedes Albanian National Anthem - Himni i Flamurit (National Anthems & Patriotic Songs) von Albanisch nach Transliteration (Version #4
 2. Himni i Flamurit (sometimes known as Rreth flamurit të përbashkuar and Betimi mbi flamur) is the national anthem of Albania. Its music was adapted from an original composition by the Romanian composer Ciprian Porumbescu, for the song Pe-al nostru steag e scris Unire (or E scris pe tricolor Unire).The Albanian anthem is a copy of the romanian anthem. The words were written by the.
 3. Himni i Flamurit (in English: 'Hymn to the Flag') is the national anthem of Albania. The words were written by the Albanian poet Asdreni (Aleksandër Stavre Drenova).The hymn was first published as a poem in Liri e Shqipërisë (in English: Freedom of Albania), an Albanian newspaper in Sofia, Bulgaria, on 21 April 1912.It was later printed in a volume of poems by Drenova titled Ëndra e.
 4. Himni i Flamurit (manchmal bekannt als Rreth Flamurit të përbashkuar und Betimi mbi flamur ) ist die Nationalhymne von Albanien . Seine Musik wurde aus einer Originalkomposition des rumänischen Komponisten Ciprian Porumbescu für das Lied Pe-al nostru steag e scris Unire (oder E scris pe tricolor Unire) adaptiert
 5. Liri e Shqipërisë (Freedom of Albania), an Albanian newspaper in Sofia, Bulgaria, in its issue of 21 April 1912. Later that year they appeared in a volume of collected poems by Drenova, under the title Ëndra e lot (Dreams and Tears), which was published in Bucharest.
 6. Nga B.Jashari/-Himni i flamurit të Kosovës e ka tekstin, ishte kryeartikulli i sotëm i gazetës Tribuna në Kosvoë. Sikurse nënvizohet në kryeartikull, në fakt kur ishte propozuar melodia nga autori Mendi Mengjiqi, ajo shoqërohej edhe me vargje. Për shkak të limiteve të vendosura nga pakoja e Ahtisaarit, komisioni përzgjedhës ishte detyruar që të heq tekstin shkruan gazeta.
 7. Leggi il testo Himni i Flamurit (Hymn to the Flag) - Himni Kombëtar Shqiptar - Albania di The One World Ensemble tratto dall'album Himni i Flamurit (Hymn to the Flag). Cosa aspetti? Entra e non perderti neanche una parola

Himni i Flamurit eshte shkruar nga poeti i famshem Asdreni (Aleksandër Stavre Drenova) ne vitin 1912 me disa ndryshime te vogla nga versioni origjinal. Shpresoj te ndjeheni krenar sa here qe te degjoni Himnin Kombetar. Teksti / Lyrics Rreth flamurit të përbashkuar, Me një dëshirë me një qëllim, Të gjithë Atij duke u betuar, Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ai largohet. Himni i Flamurit (instrumentaali, yksittäinen jae) tiedosto ; auta Hymni i Flamurit (joskus kutsutaan Rreth flamurit të përbashkuar ja Betimi MBI Flamur ) on kansallislaulu ja Albanian . Sen musiikki on sovitettu romanialaisen säveltäjän Ciprian Porumbescun alkuperäisestä sävellyksestä kappaleelle Pe-al nostru steag e scris Unire (tai E scris pe tricolor Unire. Më 1998, me kushtetutën e re demokratike të Shqipërisë, Himni ynë i Flamurit u sanksionua përjetësisht. Kësi sanksionimi mbase ishte kryer në një frymë tjetër në Kosovë, ku gjatë pushtimit serb, vargjet dhe melodia e Himnit të Flamurit ishin simbol i rezistencës paqësore e ushtarake të popullit të shtypur shqiptar. Sot, meqë Kosova u bë e pavarur mbi themelet e një. Himni i Flamurit ose siç njihet rëndom Rreth Flamurit të Përbashkuar është përdorur për herë të parë në 1912, me shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë nga baballarët e Kombit Shqiptar në Vlorë. Fillimisht himni jonë ka qenë një marsh rumun i përdorur edhe si himn kombëtar. Muzika është kompozuar nga Ciprian Porumbescu, ndërsa autor i tekstit është. Një poezi si ajo e Himni i Flamurit, ndryshe nga ajo që jemi mësuar ta recitojmë, këndojmë por edhe ta lexojmë, vjen këtë herë në një version të ri ,..

Himni Kombetar Shqipetar for Android - APK Download

Listen to Himni i Flamurit (Hymn to the Flag) on Spotify. The One World Ensemble · Single · 2013 · 1 songs Himni i Flamurit (albanisch für Hymne an die Flagge) ist seit 1912 die Nationalhymne Albaniens. WikiMatrix Zu seinen Werken zählen die Operette Crai nou (1882), die frühere rumänische Nationalhymne Trei culori und die albanische Nationalhymne Himni i Flamurit (ursprünglich rumänischer Name: Pe-al nostru steag e scris Unire) Himni i Flamurit është himni kombëtar i Shqipërisë që nga shpallja e pavarësisë më 1912. Himni, shkruar nga Aleksandër Stavre Drenova, njihet zyrtarisht në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë si Himni i Flamurit Himni i Flamurit (hrv.: Himna zastavi) je državna himna Republike Albanije.Stihove je napisao albanski pjesnik Asdreni, pravim imenom Aleks Stavre Drenova, te ih 21. travnja 1912. objavio u Liri e Shqipërisë (Sloboda Albanije), albanskim novinama tiskanim u Sofiji.Asdreni je pjesmu kasnije u Bukureštu objavio u svojoj zbirci pjesama Ëndra e lotë (Snovi i suze)

Himni i Flamurit ( Albanian for hymn to the flag) has been the national anthem of Albania since 1912. contents. 1 creation; 2 text; 3 literature; 4 See also; 5 web links; Emergence. The text comes from the poem Betimi mbi flamur by Aleksandër Stavre Drenova (1872-1947). It was first published on April 21, 1912 in the Albanian-language magazine Liri e Shqipërisë (Freedom of Albania) in. Himni i Flamurit je državna himna Republike Albanije. Stihove je napisao albanski pjesnik Asdreni, pravim imenom Aleks Stavre Drenova, te ih 21. travnja 1912. objavio u Liri e Shqiperise, albanskim novinama tiskanim u Sofiji. Asdreni je pjesmu kasnije u Bukureštu objavio u svojoj zbirci pjesama Endra e lote. Glazbu himne skladao je u 19. stoljeću Rumunj Ciprian Porumbescu za pjesmu E scris. Teskti rumun. çpune ka paragrafi Himni i Flamurit#Teskti rumun me Himnin e flamurit dhe me Wikipedia ne Shqip? --Eagle al 13 Shtator 2007 21:27 (UTC) Besoj se teksti rumun duhet hequr, si dhe paragrafi ne gjuhe te tjera, edhe pse ekzistojne InterWiki per te lidhur Wikit ne Gjuhe te tjera Teksti. 17 Shkurt 2021 . Kosova 13 vjet shtet, por himni i flamurit ende nuk ka tekst. 11 Qershor 2020 . 12 vjet pas miratimit, Himni i Kosovës ende nuk ka tekst. 22 Shkurt 2020 . Mahmut Ferati publikoi këngën e re Sa sa Lajme. Himni i Flamurit und Trei culori · Mehr sehen » 1912. Das Jahr 1912 ist vor allem durch die wachsende Konfliktsituation in Europa geprägt, die zwei Jahre später in den Ersten Weltkrieg münden wird. Neu!!: Himni i Flamurit und 1912 · Mehr sehen » Leitet hier um: Albanische Nationalhymne, Hymni i Flamurit, Nationalhymne Albaniens

Himni i Flamurit (poezi) - Wikipedi

Even Asdreni mentions God in his himni i flamurit, and even our Constitution in its preamble mentions God...does this make asdreni's anthem a religious song or our Constitution less secular ? 3. share. Report Save. level 2. 3 years ago. Current anthem: Se Zoti vetë e tha me gojë . Që kombe shuhen përmbi dhé, Po Shqipëria do të rrojë; Për të, për të luftojmë ne! Fishta's Anthem. Himni i Flamurit, qytetaret nuk dine tekstin e kenges. 1208. Facebook; Twitter; Gazetari i Stop ka dalë në ambiente publike, duke u kërkuar qytetarëve, që të këndojnë himnin e flamurit. Shumë prej tyre, nuk e dinë tekstin e himnit, apo në vend të tij, këndojnë këngë të tjera me sfond patriotik.Ky material ishte përgatitur me rastin e festave të nëntorit, por në. Himni i Flamurit (sometimes known as Rreth flamurit të përbashkuar and Betimi mbi flamur) is the national anthem of Albania. Its music was adapted from an original composition by the Romanian composer Ciprian Porumbescu, for the song Pe-al nostru steag e scris Unire (or E scris pe tricolor Unire)

Hymni i Flamurit (ro. Imnul Steagului) este imnul național al Albaniei ( ascultă imnul (ajutor · info)).Versurile sunt scrise de către Aleksander Stavri Drenova (pseudonim: Asdreni), care era de origine aromână.Imnul a fost mai întâi publicat ca o poezie în Liri e Shqipërisë (ro. Libertatea Albaniei), un ziar albanez din Sofia, Bulgaria în 1912 Listen to Albanian National Anthem (Albania - Himni I Flamurit) on Spotify. Universal Band · Song · 2016

Stop - Himni i Flamurit, qytetaret e duan, por nuk dine tekstin! (01 janar 2020) 1054. Facebook; Twitter ; Gazetari i Stop ka dalë në ambiente publike, duke u kërkuar qytetarëve, që të këndojnë himnin e flamurit. Shumë prej tyre, nuk e dinë tekstin e himnit, apo në vend të tij, këndojnë këngë të tjera me sfond patriotik.Ky material ishte përgatitur me rastin e festave. Himni i Flamurit ose siç njihet rëndom Rreth Flamurit të Përbashkuar është përdorur për herë të parë në 1912, me shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë nga baballarët e Kombit Shqiptar në Vlorë. Fillimisht himni jonë ka qenë një marsh rumun i përdorur edhe si himn kombëtar. Muzika është kompozuar nga Ciprian Porumbescu, ndërsa autor i tekstit është rilindësi. Definitions of Himni_i_Flamurit, synonyms, antonyms, derivatives of Himni_i_Flamurit, analogical dictionary of Himni_i_Flamurit (German Himni i Flamurit. Edit. History Talk (0) Share. Autor (prej lat. auctor) është krijuesi ose iniciatori i një vepre. Varësisht nga lëmia krijuese kemi edhe auto si për shembull të këngës, pikturës, filmit etj. Me rritjen e mundësive të komunikimit dhe përparimin e teknikës të aftë për prodhime vetjake në shumë vende është paraqitur edhe nevoja e mbrojtjes së të drejtave.

Evropa (Himn) - Wikipedi

 1. Hymni i Flamurit Übersetzungen Hymni Himni i Flamurit HeiNER-the-Heidelberg-Named-Entity-... Algorithmisch generierte Übersetzungen anzeigen. Beispiele Hinzufügen . Stamm. Übereinstimmung alle exakt jede Wörter . Keine Beispiele gefunden. Bitte fügen Sie ein Beispiel hinzu. Sie können ein Suche mit weniger scharfen Kriterien versuchen, um mehr Ergebnisse zu erhalten. Einschalten.
 2. • himni Rreth flamurit të përbashkuar është pranuar si himn kombëtar i Shqipërisë në vitin 1912 • fjalët e himnit janë shkruar nga Asdreni • muzika e himnit është kompozuar nga Ciprian Porumbesku. Duke i shqyrtuar një nga një për sa më sipër, e vërteta do që të theksohet fakti kuptimplotë, se përpara se himni të bëhej himn zyrtar i shtetit të ri shqiptar.
 3. Himni i Flamurit (Hymn to the flag) - National anthem of the Republic of Albania. Dec26 by sandermilis. A few words about the country: Albania is a small Europe country on the coast of the Mediterranean Sea. It borders Montenegro, Kosovo, Macedonia and Greece. It celebrated it's 100rd anniversary of independence from the Ottoman Empire this year. Good for you, Albania. Good for you.
 4. Videoklip, překlad a text písně Albánská hymna - Hymni i Flamurit od Hymny. Në dorë armët do t'i mbajmë, Të mbrojmë atdheun në çdo kënd, Të dre.. Në dorë armët do t'i mbajmë, Të mbrojmë atdheun në çdo kënd, Të dre.
 5. Himni i Flamurit (o anche Rreth flamurit të përbashkuar; it. Inno alla bandiera) è l' Inno nazionale dell' Albania. La musica fu scritta dal compositore romeno Ciprian Porumbescu per il canto patriottico Pe-al nostru steag e scris Unire. Il testo, invece, fu scritto dal poeta albanese Aleksander Stavre Drenova
 6. Albania National Anthem - Himni i Flamurit Lyric. International Anthem Entertainment. Everyone. Contains Ads. Add to Wishlist. Install. Albania State Song National Anthem App with the best mp3 format Special for you when listening to Albania Song National Anthem wherever you are, It is recommended Wifi, 3G, 4G stable connection. All Songs On / Off AUTO NEXT..... Read more. Collapse. Reviews.
 7. Rreth flamurit të përbashkuar, Me një dëshirë dhe një qëllim, Të gjithë Atij duke iu betuar, Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ai largohet, Që është lindur tradhëtor, Kush është burrë nuk friksohet, Po vdes, po vdes si një dëshmor. Në dorë armët do t'i mbajmë, Të mbrojmë Atdheun në çdo vënd

BETIMI MI FLAMUR ( TEKSTI ORIGJINAL / ME MELODI ) Himni

 1. Hymni i Flamurit (en albanés) Rreth flamurit të përbashkuar, Me një dëshirë dhe një qëllim, Të gjithë Atij duke iu betuar, Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ay largohet, Që është lindur tradhëtor, Kush është burrë nuk friksohet, Po vdes, po vdes si një dëshmor. Në dorë armët do t'i mbajmë
 2. Himni i Flamurite. Rreth flamurit të përbashkuar Me një dëshir' e një qëllim, Të gjith' atje duke u betuar Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ai largohet Që është lindur tradhëtor, Kush është burrë nuk frikësohet, Po vdes, po vdes si një dëshmor! Në dorë armët do t'i mbajmë, Të mbrojmë atdheun në çdo kënd
 3. g an action. Privacy Preference Center. When you visit any website, it may store or retrieve information on your browser, mostly in the form of cookies
 4. Hymni i Flamurit o Himni i Flamurit, también Betimi mbi flamur, es el himno nacional de Albania. La letra fue escrita por el poeta albanés de etnia arumana Aleksander Stavre Drenova. El himno fue publicado por primera vez como un poema titulado Liri e Shqipërisë, un periódico albanés en Sofía, Bulgaria. La música del himno fue compuesta por Ciprian Porumbescu en 1859 con el título Pe-al nostru steag e scris Unire, dedicado a la Unificación de los Principados danubianos.
 5. izmit grek zë fi ll edhe ringjallja shpirtërore e shqiptarëve Mendoj se si programet ashtu edhe tekstet ma të mira të botës janë ato të Austrisë. Të bashkpunohet me atë shte
 6. Himni i Flamurit. Rreth flamurit të përbashkuar Me një dëshir' e një qëllim, Të gjith' atij duke u betuar Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ai largohet Që është lindur tradhëtor, Kush është burrë nuk friksohet, Por vdes, por vdes si një dëshmor! Në dorë armët do t'i mbajmë, Të mbrojmë atdheun në çdo.

What does himni-i-flamurit mean? The national anthem of Albania. (pronoun Himni i Flamurit (English: Hymn to the Flag) is the national anthem of Albania. The music of the anthem was composed by the Romanian composer Ciprian Porumbescu, originally for the song Pe-al nostru.. Fillipe Mendel Arranger, Composer, Interpreter, Teacher Brazil About the artist Fillipe Mendel Vargas Costa was born on 24/02/1991 in the city of Cubatao-SP, from a family of Jewish an Himni i Flamurit është himni kombëtar i Shqipërisë që nga shpallja e pavarësisë më 1912. Himni, shkruar nga Aleksandër Stavre Drenova, njihet zyrtarisht në Kushtetutën e Republikës së Shqipërisë si Himni i Flamurit. For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Himni i Flamurit. Home

Rinia Shqiptare. 584 likes. /Rinia-Shqiptar HIMNI I FLAMURIT KOMBTÁR 1 Porsi fleta e Êjllit t' Zotit Po rreh Flamuri i Shqypnís E thrret t'bijt e Kastrijotit Me u mbledhë tok nder çetë t'ushtrís. 2 Bini, Toskë, ju, bini Gegë! Si dy rrfé, qi shkojn tue djegë! A ngadhnyesë a t'gjith deshmorë! Trima, mbrendë! Me dorë! Me dorë! 3 Për mbas Flamurit t'vet Shqyptari, Kúr rrokë armët per t'drejta t'veta, Atje Teksti i himnit tonë përbëhet nga 6 strofa nga të cilat shumica e Shqiptarëve veç tre dinë. Pikërisht tre të parat, të cilat reflektojnë edhe gjendjen politiko-historike të asaj kohe të trazuar luftërash ballkanike e botërore më pas. Shqipëria si nocion politik me gjithë flamurtarët e kombit dhe shtetit që po ngrihej ishte në rrezik të mbetej një nocion vetëm në letër. Me mijëra veta derdhën gjak e ranë dëshmorë për këtë flamur. Tashmë rrethanat.

Një ligj që daton në vitin 2002 me nr. 9826, thotë se: 'Betim mbi flamur', është teksti i Himnit Kombëtar. Një ditë pasi kryeministri i vendit, Sali Berisha, foli për ndryshim të Himnit të Flamurit, apo më mirë thënë për plotësimin e tij, studiuesit reagojnë. Arsyeja?! Kryeministri i vendit po kërkon diçka që zyrtarisht është çështje e zgjidhur dhe s'ka nevojë për t'u marrë më asnjë modalitet. Z.Berisha tha: Të bisedohet edhe me. Himni i Flamurit (bosanski: Himna Zastavi) jest nacionalna himna Albanije. Riječi za himnu je napisao albanski pjesnik Aleksander Stavre Drenova. Himna je prvi put objavljena 1912 godine u albanskim novinama Liri e Shqipëris ë koje su izdavane u Bugarskoj. Muziku za tekst je komponovao rumunski kompozitor Ciprian Porumbescu. Tekst himne. Albanski jezik Bosanski jezik Prva strofa Rreth. Himni i Flamurit,kush e shkroi tekstin? zogi. zogi Anëtar/e i/e thjeshtë Gjinia: Shenja e Horoskopit: Numri i Postimeve: 26 Mosha: 52 Pikët: 82 Vlersuar: 0 Data e Regjistrimit: 12/11/2011. Post n°1; Himni i Flamurit,kush e shkroi tekstin? nga zogi Thu 24 Nov 2011, 07:27. nuk e besoj se në Rumani këndohet po i njejti >>Himni>>Cfarë mendon?! Like Dislike. Armanda. Armanda Anëtar/e Nderi.

Himni i Flamurit - Shqiperi

Himni i Flamurit është himni kombëtar i Shqipërisë që nga shpallja e pavarësisë më 1912.Himni, shkruar nga Aleksander Stavre Drenova, njihet zyrtarisht nëKushtetutën e Republikës së Shqipërisë si Himni i Flamurit, por gjithashtu gabim si Rreth Flamurit të Përbashkuar. Himni Kombëtar ishte një marsh rumun kompozuar nga Ciprian Porumbescu, ndërsa autor i tekstit Rilindasi Asdren Himni i Flamurit (tiếng Việt: Ngân vang cho lá cờ) là quốc ca của Albania.Nhạc của bài này được lấy từ một tác phẩm của nhà soạn nhạc România Ciprian Porumbescu, còn lời được lấy từ một tác phẩm của nhà thơ Albania Asdreni

Himni i Kosoves - Hymne des Kosovo | Doovi

Hymni kombëtar (Real Player) Rreth flamurit të përbashkuar Me një dëshir` e një qëllim, Të gjith` atij duk` ju betuar Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ai largohet Që është lindur tradhëtor, Kush është burrë nuk friksohet, Po vdes, po vdes si një dëshmor Το Himni i Flamurit (Ύμνος της Σημαίας) είναι ο εθνικός ύμνος της Αλβανίας.Τον έχει γράψει ο Αλεξάντερ Σταύρι Ντρενόβα (1872-1947) ή αλλιώς Ασντρένι (Asdreni), έχει τέσσερις στροφές και οι στίχοι του είναι Nisur nga ky vështrim, himni është edhe kënga e flamurit dhe njëkohësisht edhe kënga jonë zyrtare. Për veçoritë e popullit tonë, popull i ndarë në katër shtete, faktor i bashkimit kombëtar, faktor i prishjes së kufijve artificialë, faktor i unifikimit etj, ka qënë edhe flamuri dhe himni ynë i njëjtë. Për sa më sipër, e udhës do të ishte që të presim kohë më të qeta, kohë gjakftohta të cilat do të na ndihmojnë që të rishikojmë të gjithë së. Hymni i Flamurit adalah lagu kebangsaan Albania.Liriknya ditulis oleh penyair Albania Aleksander Stavre Drenova.Pada mulanya, ia dicetak sebagai puisi dalam Liri e Shqipërisë (Kebebasan Albania), akhbar Albania di Sofia, Bulgaria.Muzik lagu kebangsaan dikarang penggubah dari Romania Ciprian Porumbescu.Dalam perlembagaan Albania lagu kebangsaan adalah Rreth Flamurit të Përbashkuar.

Nga Sabri Hamiti Himni është këngë solemne, këngë e lavdit, vjershë që hartohet në frymë kombëtare, duke përfshirë përhershmëritë kombëtare në trajtë të dendur e simbolike.Vetëm kur kjo i përmban këto esenca dhe njëherësh pranohet nga të gjithë si e tillë mbërrin nivelin e këngës simbolike e përfaqësuese të kombit. Poetët provojnë të shkruajnë vjershën [ Jo vetëm Hymni i Flamurit - Paolo Muner Disa kuriozitete mbi himnet e tjera kombëtare shqiptare, në ag' të Pavarësisë Në shtypin shqiptar të disa muajve më parë, nisur nga disa karakteristika të këngës që do të përfaqësonte Shqipërinë në Festivalin Evropian të Këngës, u fol për ndonjë problem të vockël të mundshëm ndërkombëtar. Dihe Himni i Flamurit (Himno al la flago) estas la nacia himno de Albanio.La teksto estis verkita de la albana poeto Aleksander Stavre Drenova (pseŭdonime ASDRENI) en 1912.La himno estis publikigita unuafoje kiel poemo titolita Liri e Shqipërisë (Libereco de Albanio), en albana ĵurnalo en Sofio, Bulgario.Poste ĝi publikiĝis en la poemaro Ëndra e lotë (Revoj kaj larmoj), kiu aperis en. Überprüfen Sie die Übersetzungen von 'Hymni i Flamurit' ins Deutsch. Schauen Sie sich Beispiele für Hymni i Flamurit-Übersetzungen in Sätzen an, hören Sie sich die Aussprache an und lernen Sie die Grammatik HIMNI I FLAMURIT. Nga: Eqrem Çabej. Buzë valësh që rreh deti Përmbi shkrepe mijvjeçare Përmbi mal ku sundon shqipja Edhe rrit gjini krenare, Ku jep burri besa-besën E ku vdes si vdiq qëmotit, Po valon e lëshon hije Flamuri i Kastriotit. Ku rreh ti, atje po rrahin Gjithë zemrat e bujarvet, Ku valon, atje valon dhe Gjaku i nxeht' i Shqipëtarvet, Atje lidhet besa e Zotit Për liri.

Teksti i Parashqevi Qiriazit ishte i fortë, por nuk do të arrinte suksesin aq të madh mbarëkombëtar sikur të ishte vetëm një thirrje nga një grua e re shqiptare, botuar në një revistë. Ndryshe nga Himni i flamurit, i cili u shkrua nga Asdreni si vjershë, e më vonë u përshtat për himn, Parashqevia synoi që në fillim të shkruante një himn që do të këndohej. Ajo ka. Nisur nga ky vështrim, himni është edhe kënga e flamurit dhe njëkohësisht edhe kënga jonë zyrtare. Për veçoritë e popullit tonë, popull i ndarë në katër shtete, faktor i bashkimit kombëtar, faktor i prishjes së kufijve artificialë, faktor i unifikimit etj, ka qënë edhe flamuri dhe himni ynë i njëjtë. Për sa më sipër, e udhës do të ishte që të presim kohë.

Video: Himni i flamurit Shqiptar me tekst italisht - YouTub

Timo Flloko - Himni i Flamurit - YouTub

HIMNI I FLAMURIT - SIMBOL MBAREKOMBETAR (Me rastin e 102 vjetorit) Nga ARISTOTEL MICI. Fjala himn vjen nga lashtesia e antikitetit grek dhe ka te beje me nje lloj te poezise se kenduar, pra te poezise melike. Kjo lloj poezije shkruhej e kendohej per glorifikimin e nje perendije, te nje personaliteti, a po te nje ngarjeje te madherishme, qe me kalimin e kohes kthehej ne simbol 'Himni i Flamurit' und Synonyme zu OpenThesaurus hinzufügen Anzeige. Wiktionary Keine direkten Treffer. Wikipedia-Links Aleksander Stavre Drenova · Ciprian. A është ky teksti i himnit të Kosovës (Video) Aktuale February 17, 2017 - 08:29. Shpërndaje: Sot Kosova mbush nëntë vjet si shtet i pavarur dhe sovran. Himni i Kosovës, i quajtur Evropa është kompozuar nga kompozitori Mendi Mengjiqi më 11 qershor të vitit 2008. Edhe pse kur është kompozuar ka qenë me tekst por, kjo u pamundësua pasi që pakoja e Ahtisarit nuk lejonte një.

Himni i Kosovës me tekst - YouTub

Himni i Flamurit es l'imne nacional d'Albania. Rreth flamurit të përbashkuar, Me një dëshirë dhe një qëllim, Të gjithë atje duke u betuar, Të lidhim besën për shpëtim. Prej lufte veç ai largohet, Që është lindur tradhëtor, Kush është burrë nuk frikohet, Po vdes, po vdes si një dëshmor. Në dorë armët do t'i mbajmë, Të mbrojmë Atdheun në çdo kënd, Të drejtat tona. Kriteret përcaktojnë që himni të mos jetë më i shkurtër se 30 sekonda dhe më i gjatë se 60 sekonda. Një nga kriteret e konkursit ishte që tinguj e Himnit të Kosovës kurrsesi nuk duhet të jenë të ngjashëm me të ndonjë vendi tjetër. Konkursi ka krijuar mundësinë e kompozimit pa nevojën e një teksti dhe sipas të gjitha gjasave Himni i Kosovës nuk do të ketë një të. Entdecken Sie Himni i Flamurit (Hymn to the Flag) (Himni Kombëtar Shqiptar - Albania) von The One World Ensemble bei Amazon Music. Werbefrei streamen oder als CD und MP3 kaufen bei Amazon.de

Zemraime-KsGjergj Kastriot Skenderbeu
 • Samsung Gefrierschrank RR7000 RZ32M7115S9.
 • Schlacht um Midway (1976 Besetzung).
 • Huis Clos Sartre.
 • Audio Splitter 1 in 2 Out.
 • Wasserschlauch 1 Zoll 100m.
 • Life Fitness Row HX Wasser wechseln.
 • Dexter Staffel 7 schauspieler.
 • Castle for sale Poland.
 • Hanwag Lady.
 • Wörter mit 1 Silbe.
 • BIO AUSTRIA Vorarlberg.
 • Chilling time Übersetzung.
 • Rainbow Six Siege Operator kosten.
 • WoW transmog Reddit.
 • 1,7 note uni.
 • 2 Batterie T5 nachrüsten Kosten.
 • Franzis Gewitterwarner Anleitung.
 • Yoshis Woolly World Wii U ROM.
 • Freemail Canada.
 • Sardellen in Salz.
 • Hammer Nachttisch.
 • Pv ost west vs süd.
 • Devolo dLAN Repeater einrichten.
 • Brief schreiben B1 umziehen.
 • Turnier Ising.
 • Was bedeutet der Name Mari.
 • Meindl Händler.
 • Porzellan emaillierte Gussroste reinigen.
 • Mehrgenerationen Wohnprojekt Hamburg.
 • Basilikum in der Magie.
 • Biologie heute oberstufe.
 • ENFJ bedeutung Buchstaben.
 • Danksagung Geburt Text.
 • Galway Girl frau.
 • Herumkritisieren 8 Buchstaben.
 • Turnier Ising.
 • Normandie Risikogebiet.
 • Brief an Vorstand persönlich.
 • Star Trek: Discovery Wiki.
 • Google Ads emojis.
 • Vespa PX 125 Explosionszeichnung.